A A AWydarzeniakomentarze (1)

Bezpieczny Przelew na czarnej liście Komisji Nadzoru Finansowego

Bezpieczny Przelew na czarnej liście Komisji Nadzoru Finansowego

Poznańska spółka Bezpieczny Przelew znalazła się na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Zainteresowała się nią również prokuratura.

Bezpieczny Przelew zajmuje się płatnościami online oraz depozytowymi. Trafił na indeks Komisji Nadzoru Finansowego, gdyż nie ma go w prowadzonym przez KNF rejestrze usług płatniczych, a to oznacza, że działa nielegalnie.

- Nie zawsze jest to celowe - mówi Maciej Krzysztoszek z Komisji Nadzoru Finansowego. - Zdarza się, że wynika to z nieświadomości. Przepisy, które uzależniają prowadzenie biura usług płatniczych od wpisu do rejestru obowiązują dopiero od trzech lat. Nieznajomość prawa jednak szkodzi.

Za brak wpisu do rejestru właścicielowi spółki grozi kara grzywny do 5 mln złotych, do dwóch lat pozbawienia wolności, albo obie te kary łącznie. KNF złożyła już doniesienie do prokuratury.

- Postępowanie jest na etapie wyjaśniającym- mówi Piotr Kotlarski, zastępca prokuratora rejonowego Poznań Grunwald.

A co różni firmy, które są w rejestrze od tych, których w nim nie są?

- Przede wszystkim wiarygodność - mówi Maciej Krzysztoszek. - Trudno mówić o wiarygodności firmy, która działa nielegalnie.

Na stronie internetowej poznańskiej spółki podany jest adres Poznańskiego Centrum Biznesu przy ulicy Głogowskiej. Jak się okazuje, firma ma tam tylko biuro wirtualne, które prowadzi dla niej Demi Office.

Pracownica biura - nie chciała się przedstawić, odmówiła podania bezpośredniego kontaktu do jakiejkolwiek osoby związanej z Bezpiecznym Przelewem. To ktoś ze spółki - "jeśli taki będzie miał życzenie" - skontaktuje się z redakcją.

Odezwała się spółka... Oszczędny Dom, która potwierdziła, że oprócz adresu nie ma nic wspólnego z Bezpiecznym Przelewem.

- Poinformowałam właściwą osobę -  upiera się pracownica Demi Office. 

Bezpieczny Przelew powstał jako projekt  współfinansowany ze środków unijnych, a konkretnie z Programu Innowacyjna Gospodarka. Czy działalność poza rejestrem i kontrolą KNF nie skończy się dla właściciela koniecznością zwrócenia dotacji? Sprawę wyjaśniają urzędnicy ministerstwa infrastruktury i rozwoju.

Komentarze (1)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.